Nejlepší navigace 2019

Nejlepší navigace 2019

Navigace se v posledních letech stala nedílnou součástí cestování mnoha řidičů. Dávno pryč jsou doby, kdy bylo nutné občas se pohrabat v mapách a nebo autoatlasech. Technika už dnes udělá vše za Vás a většinou dokáže nabídnout i více alternativ trasy vzhledem k požadavkům řidiče..

Spousta automobilů s vyšším stupněm výbavy má navigaci integrovanou přímo ve středovém panelu vozu. Tyto mají mnoho výhod, ale zároveň také své mouchy. Největší devízou je fakt, že tvoří jeden celek s vozem, a tak například při udílení slovních pokynů dovedou automaticky ztlumit rádio. To je opravdu velmi příjemné a žádná externí navigace Vám toto neumožní. Nemusíte také řešit napájení externím kabelem, který většinou překáží. Jejich nevýhodou je ale obvykle problémová aktualizace map. Tu Vám rádi provedou ve značkovém servise a nebo Vám prodají CD nosič s mapovými podklady. Jeho cena je ale stejně vysoká, jako když si koupíte externí navigaci s bezplatnou doživotní aktualizací map. Navíc zapomeňte na nové podklady třeba každý půlrok. Většina automobilek nabídne aktualizaci za dva roky nebo i déle.

Oproti tomu externí navigaci je potřeba nějak na „pracoviště“ řidiče připevnit. Možností je buď držák na sklo, který ale mnohdy mírně brání výhledu řidiče, nebo modernější držáky do mřížky výdechů ventilace. Potřebuje také napájení, proto je potřeba počítat s mnohdy neforemným kabelem. Největší výhodou ale bývá aktualizace map prakticky každý čtvrtrok, která je navíc u většiny přístrojů doživotně zdarma.

V dnešní době ale externím navigacím velice konkurují chytré mobilní telefony. Do těch se dá bez problémů stáhnout hned několik navigačních programů, v základních verzích dokonce zdarma.

Nejlepší navigace 2019